در این مطلب با دکتر منصور نصيري‌کاشاني، متخصص پوست و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، گفت‌وگويي داشتيم تا با علل، راه‌هاي پيشگيري و درمان خشکي و پوسته‌ريزي لب بيشتر آشنا شويم.

-مهم‌ترين علل خشکي لب‌ چيست؟                       

مهم‌ترين علل خشکي لب‌ چيست؟

مهم‌ترين علل خشکي لب‌ چيست؟

 

خشکي و پوسته‌ريزي لب‌ها مي‌تواند دلايل بسيار مختلفي مانند ابتلا به برخي بيماري‌ها يا مصرف برخي داروها داشته باشد. خشکي هوا و تماس مستقيم با نور آفتاب از مهم‌ترين علشبه خشکي، پوسته‌ريزي و ترک خوردن لب‌هاست.

از آنجا که افراد در فصل‌ها و روزهاي مرطوب سال هم دچار خشکي لب مي‌شوند، يعني خشکي هوا در ايجاد اين مشکل چندان دخيل نيست و تماس با نور آفتاب بيشتر مطرح است.

 -چرا معمولا لب پايين بيشتر از لب بالا خشک مي‌شود؟

به‌دليل تماس بيشتر لب پايين با نور آفتاب. درواقع، با اينکه به‌دليل خشک‌شدن هوا در فصل پاييز، معمولا خشکي پوست صورت و لب‌ها هم تشديد مي‌شود، تماس لب پايين با نور آفتاب مي‌تواند شايع‌ترين دليل خشکي و ترک لب در فصل‌هاي گرم‌تر و مرطوب‌تر سال هم باشد.

 -آيا علت خشک شدن لب در بچه‌ها و بزرگترها متفاوت است؟

معمولا بله. از آنجا که بچه‌ها کمتر از بزرگترها در معرض نور آفتاب هستند، خشکي لب در آنها مي‌تواند به دلايل ديگري مانند حساسيت‌هاي ذاتي يا اگزماي سرشتي باشد. از طرف ديگر، سالمندان هم به‌دليل ابتلا به بيماري‌هاي مختلف يا مصرف داروهاي فراوان، ممکن است دچار خشکي‌ پوست و لب شوند.

بچه‌ها هم بعد از سن مدرسه، بيشتر در تماس با نور آفتاب و برخي عوارض ناشي از آن مانند خشکي لب‌ها خواهندبود. نکته مهم اين است که اگر خشکي لب، طولاني‌مدت و مزمن شود، بايد براي درمان اصولي آن به متخصص پوست مراجعه کرد تا نسخه‌اي مناسب تجويز کند.

 -راه پيشگيري هم وجود دارد؟

بله، مي‌توان براي پيشگيري از خشکي لب‌ها از کرم‌هاي ضدآفتاب مخصوص لب استفاده کرد. چرب کردن مداوم لب‌ها هم مي‌تواند از خشک شدن لب‌ها پيشگيري کند. اگر نور منزلتان بيش از اندازه زياد است يا پنجره دوجداره نداريد و خانه با نور آفتاب روشن مي‌شود، بهتر است در منزل هم کرم ضدآفتاب مخصوص لب بزنيد تا از خشکي لب پيشگيري شود.

 -اگر لب‌ها در اثر خشکي بيش از حد ترک بخورند بايد چه کار کنيم؟

بهترين کار اين است که به‌محض خشکي و پوسته‌ريزي لب‌ها،‌ چرب‌کردن شبانه‌روزي آنها را براي پيشگيري از ترک خوردنشان شروع کنيد. اگر لب‌ها به خونريزي بيفتند، بايد براي رفع آن به متخصص پوست مراجعه کنيد.

 -بعضي‌ افراد براي درمان خشکي لب‌ از پمادهاي ويتامين A يا A+D استفاده مي‌کنند. اين کار باعث تشديد مشکل آنها نمي‌شود؟

نه! البته مصرف فراوان ويتامين A به‌صورت خوراکي باعث ايجاد يا تشديد خشکي پوست مي‌شود اما پايه و اساس تشکيل‌دهنده پمادهاي ويتامين A يا A+D وازلين است و به همين دليل چرب‌کردن موضعي لب‌ها با اين پمادها مشکلي ايجاد نمي‌کند.

 -رژلب هم لب را خشک مي‌کند؟

برخي از رژلب‌ها حاوي مواد قابضي هستند که باعث تشديد خشکي و ترک لب‌ها مي‌شوند. از طرف ديگر، لب برخي افراد هم به مواد موجود در رژلب‌ها حساسيت دارد و همين حساسيت مي‌تواند باعث تشديد خشکي و ترک آن شود. با اين حال، اگر فردي به مواد موجود در رژلب‌ها حساسيت نداشته‌باشد، مي‌تواند از رژهاي حاوي مواد نرم‌ و مرطوب‌کننده براي پيشگيري از بدتر شدن خشکي لب‌هاي خود استفاده کند.

 

این مطلب در دسته: جواب سوالات ارایشی قرار دارد برای مشاهده مطالب این دسته یا گروه کلیک کنید

ارسال دیدگاه